От началото на годината до август 2009 г. ЧЕЗ са изплатили на свои клиенти компенсации за нанесени щети в размер на 100 689 лв. От тази сума 96 125 лв. са платени за щети причинени през 2009 г., а 4 564 лв. за случаи от предишната година. Данните на компанията показват, че средно на седмица са изплащани по 12 586 лв. Компенсациите са предимно за изгорели електроуреди по вина на дружеството.
„Винаги обезщетяваме клиентите, когато се докаже, че даден електроуред е повреден в следвие на проблем в мрежата на ЧЕЗ. Естественият стремеж на компанията е подобни оплаквания да се минимизират като за целта инвестираме постоянно в развитие и обновяване на електроразпределителната мрежа и съоръжения в Западна България. Все още, обаче, голяма част от сериозните аварии са причинени от криминални посегателства и кражби на наши съоръжения,” коментира Атанас Дандаров, директор „Управление на дружеството”, ЧЕЗ Разпределение.
Компанията търпи сериозни материални загуби заради кражби на кабели и съоръжения. Такъв е последният случай в кв. Надежда в столицата от края на месец август. Тогава поради кражба на медната изолация на проводниците възникна пожар, който остави без електрозахранване голяма част от северозападната част на София. 460 хиляди лева струва възстановяването на щетите от пожара. Други 220 хиляди лева ще трябва да бъдат инвестирани от ЧЕЗ за възстановяване на щета причинена също от кражба на медна обвивка в кабелен колектор в кв. Овча купел.
Общата стойност на преките щети, които са понесени от ЧЕЗ през 2008 г. възлиза на 1 087 377 лв. От тях 269 320 лв. са били средствата необходими за възстановяване на приблизително 1 тон откраднати кабели и проводници, които на пазара на цветни метали за вторични суровини са били изкупени за не повече от 90 000 лв., изчислени по осреднени пазарни цени. През 2008 г. на територията на Западна България са били откраднати трансформатори и други съоръжения на обща стойност от 818 057 лв.
„За да се ограничи посегателството върху електроразпределителните съоръжения, е необходимо да се въведе изключително строг контрол на изкупуването на цветни метали за вторични суровини. Освен това би трябвало електроразпределителните съоръжения да добият статут на обекти от стратегическо значение за Националната сигурност”, коментира Божидар Гатев, ръководител направление „Електроразпределение Столично” по повод случая от миналата седмица.
Източник: AMI Communications |