|
|
| 09 Декември 09, 20:59
/ Автор: Interimage PR and Special Events Agency
|
Кадри от неофициалната история на България |
Премиера на филмa „Биографията на една снимка”, финал на документална тетралогия. |
Вчера, 8 декември 2009 г., във филмотечно кино „Одеон” в София се състоя премиерата на филма „Биографията на една снимка”, четвърта, последна част от тетралогията „Духът и битът на българина 1850-1950 г.” Първите три филма от поредицата са „Копнеж по нови неща”, „Как Европа влезе в България” и „Френската жена на българския подофицер”. Документалната мини-серия ще бъде издадена в обща опаковка на DVD в български вариант и в английски вариант (със субтитри). На премиерата присъстваха известни лица от гилдията на кинематографистите и от широките културни среди в столицата.
Какво означават усмивките на българските министри, уловени от една фотография, заснета на 1 май 1945 г.? Като че ли всичко е наред, а хората очакват ново, добро начало с края на най-кошмарната война. Всъщност обаче, съдбините на България поемат в друга посока. Снимката е повод за документалния разказ в „Биографията на една снимка”, осъществен талантливо от сценариста Влади Киров и режисьора Любомир Халачев. Филмът разкрива защо историята не следва външната логика на тази стара снимка.
Документалната поредица изобилства с исторически факти и информация, които се редуват с възстановки на бита и всекидневието на българите в периода 1850-1950. Стремежът е бил да бъдат поднесени увлекателни истории, озарени от деликатно чувство за хумор. „Биографията на една снимка” е финал на документален мини-сериал, който не дава оценки и е чужд на дидактизма. Затова филмите ще допаднат както на учениците, така и на всеки любознателен зрител, който иска да чете между редовете на официалната история на България, без да робува на политически оценки и гръмки постулати.
Филмът „Биографията на една снимка” е дело на Кадиак филм с подкрепата на ИА „Национален филмов център”
Сценарист: Влади Киров
Оператор: Емил Пенев а.б.о
Художник: Борис Нешев
Монтаж: Донка Иванова
Музикално оформление: Мариана Вълканова
Режисьор: Любомир Халачев
За творческия екип
Влади Киров, сценарист
Роден през 1949 г. в София. Завършва германистика и българска литература в Софийския университет. Автор на сценарии, романи, новели и разкази.
Избрана филмография:
“Спомен подир спомен” – реж. Костадин Бонев
“Корабите са пълни” – реж. Костадин Бонев
“Благослов” – реж. Любомир Халачев
“Френската жена на българския подофицер” – реж. Любомир Халачев
“Как Европа влезе в България” – реж. Любомир Халачев
“Копнеж по нови неща” – реж. Любомир Халачев
“Образ невъзможен” – реж. Станимир Трифонов
“Биографията на една снимка” реж. Любомир Халачев
“Европолис-градът на Дунава” реж. Костадин Бонев
Избрани награди:
Златна роза за “Образ невъзможен”
Годишна награда за драматургия на СБФД
Награда за драматургия на телевизия “Европа” от фестивала “Златен ритон” в Пловдив
Специалната награда на фестивала във Вермонт, САЩ
Номинация за най-добра книга (”Юридически казус”) на книжарници “Хеликон”
Любомир Халачев, режисьор и продуцент
Завършва ВГИК-Москва през 1972 г. От 1975 г. работи в Студия "Време" като оператор и режисьор на документални и научнопопулярни филми. Има повече от 100 късометражни филма. Професор, д-р на изкуствознанието, декан на факултет "Екранни изкуства" в НАТФИЗ. Автор на много статии и разкази, отпечатани в пресата, и на 7 книги в областта на киното и телевизията. Специализира в Италия и Дания.
Режисьор на филмите “Куче на прозорец” (1986), “Мимикрия” (1989), “Черно море” (1998), “Копнеж по нови неща “ (1999), “Благослов” (2000), “Как Европа влезе в България…” (2002), “Френската жена на българския подофицер” (2003), “Мъж за милиони” – игрален (2006) “Сингапур - градът на лъва”, (2007), “Биографията на една снимка” (2009) и др.
Продуцент на филмите “Служение”, “Образ невъзможен”, “Копнеж по нови неща”, “Как Европа влезе в България” и др.
Награди
“Образ невъзможен”: носител на наградата “Златна роза” за документален филм от фестивала във Варна, 1996 г.
“Служение”: носител на Диплом от фестивала в Минск, 1996 г.
“Как България влезе в Европа”: носител на Специалната награда на журито от “Златната ракла” 2002 г.
За Кадиак филм
Продуцентска компания, специализирана в производството на документални и игрални филми и на телевизионни програми. Творческата история на Кадиак филм обхваща над 30 документални филма и телевизионни драми, като някои от тях са носители на български и международни награди. Основател на компанията е проф. Любомир Халачев. Екипът на Кадиак филм включва специалисти в областта на филмовото и телевизионно изкуство с опит както в България, така и в чужбина.
Източник: Interimage PR and Special Events Agency |
|