|
|
| 08 Април 10, 14:38
/ Автор: PR Agency Anettevents
|
На 10 април 2010 г. от 13 часа пред главния вход на Мол Варна ще се проведе първото по рода си за морската столица състезание по Йо Йо |
Датата 10 април е определена след допитване в сайта на Йо Йо България, в който децата прецениха, че искат да посветят последния ден от пролетната ваканция на любимото си занимание. Очакванията са за един изпълнен с много емоции и настроение празник. |
На 10 април 2010 г. от 13 часа пред главния вход на Мол Варна ще се проведе първото по рода си за морската столица състезание по Йо Йо.
Датата 10 април е определена след допитване в сайта на Йо Йо България, в който децата прецениха, че искат да посветят последния ден от пролетната ваканция на любимото си занимание. Очакванията са за един изпълнен с много емоции и настроение празник.
След първото регионално състезание в Разград и първия национален шампионат в София през изминалата година, състезанието във Варна се очаква с огромно нетърпение от всички почитатели на необичайния и атрактивен нов спорт.
За разлика от модерните игри за младежи, които ги задържат край многобройните технически средства и „джаджи”, Йо Йо заниманията могат да се провеждат на открито независимо от мястото – на улицата, в парка, на спирката, в училищния двор… Йо Йо-то може да се окаже един от малкото начини младежите да се върнат отново сред природата. Не случайно подобни събития привличат масово младежката аудитория и набират все повече популярност на много места по света.
Въпреки че е отскоро в България, Йо Йо -то има невероятен потенциал. Някои от играчите напредват много бързо и бързо достигнат нивото на професионалистите. Йойо-инга като хоби и спорт, се практикува навън и не само изкарва децата сред природата, отделя ги от техните компютри, но и развива качества като търпение, внимание, концентрация, сръчност, амбиция, креативност. Като всяко хоби, то увлича, отнема доста време в тренировки и усилия и човек се пристрастява към любимото си занимание. Хората, които се занимават с Йо Йо, са сформирали едно цяло общество, събират се, за да тренират заедно, разменят клипове по интернет с най-новите тенденции и майстори по Йо Йо. Редовни срещи на Йо Йо играчите се правят почти всяка неделя в парковете на различни градове на страната – София, Пловдив, Бургас, Варна, Разград и други.
Собствениците на Йо Йо България са Мартин Антонов (19 години) и Станислав Божанов (18 години). В България манията по въртящата се макаричка е сравнително отскоро. Огромен интерес предизвика участието на Мартин Антонов в един от проектите на Шоуто на Слави - "Кандидати за слава”. Там той се класира 12-ти от над 4000 участника от цялата страна. Тази проява засили изключително много интереса у младите хора и днес спортът има над 5000 почитатели.
Участниците в Йо Йо състезанията са предимно момчета във възрастовата група между 10–19 години. Момичетата са по-малко и рядко се престрашават да покажат уменията си пред толкова публика. Турнирите се провеждат при ясни правила и регламент, които се определят предварително, за да могат участниците да насочат подготовката си. Съдии на състезанието във Варна ще бъдат Мартин Антонов от Варна и Станислав Божанов от София. Изпълненията са на музикален фон, който с изключение на фрийстайловете се подготвя от организаторите. Приблизителният брой на участниците в пролетното състезание е около 50. Освен от Варна, желание за участие са заявили деца от София, Разград, Бургас, Добрич, Русе и други градове.
ПОВЕЧЕ ЗА ЙО ЙО:
Едни от най-ранните данни за йо-йо, достигнали до наши дни, сочат, че тази играчка за деца и възрастни е възникнала приблизително през 500 г. пр. Хр. в древна Гърция, като потвърждение за това е рисунка върху ваза, изобразяваща момче, което си играе с йо-йо. Първите йойо-та са представлявали дървени или глинени дискове, а по-късно се правели и от лек метал. Филипински исторически записи свидетелстват, че през ХVI век ловци, криещи се сред гъстите храсти и дървета, са използвали камък, вързан към дълго (до 6 метра) въже, който мятали по диви животни. При несполучлив опит въжето връщало камъка по принципа на действието на йо-йо.
Филипино-американецът Педро Флорес е първият сериен производител на макаричка, направена от два еднакви малки диска, свързани с ос, около която е навита еластична нишка, завършваща с примка за пръста. През 1928 г. той отваря цех за йо-йо в Санта Барбара, Калифорния, като започва с дузина ръчно изработени модели. Само година по-късно Педро вече произвежда по 300 000 броя дневно. Макаричката, която се хвърля надолу и сама се връща в ръката на играещия, става хит сред децата и привлича вниманието на по-възрастните.
Модата на йо-йо периодично, с различна сила пленява хората от 30-те години на ХХ век, та до днес. Съвременното йо-йо е създадено през 30-те години на миналия век, когато фирмата Duncan решава да му сложи лагер. Чрез него е възможно правенето на най-различни трикове. Това напълно променя играчката и днес йо-йото представлява смесица между спорт, хоби и начин на живот. Дори в Щатите го наричат „споби”. Дали си състезател, колекционер или просто играеш, докато нямаш какво да правиш на спирката или чакаш някого, това няма никакво значение – йо-йото е достъпно за всички.
В световен мащаб йо-йото е изключително популярно. В САЩ и Япония играчите са най-много, а последните години се засилва интересът и в Европа. Йо-йото има и състезателен характер – има световни, щатски и национални първенства, които събират играчи от цял свят. В началото на годината на 30 и 31 януари в Прага се проведе първото европейско йо-йо състезание, на което достойно се представиха и българските участници – Пламен, Ангел и Николай от София.
За повече информация:
Мариам Нишанян
PR Agency Anettevents
0885.070.895
mari@anettevents.com
Източник: PR Agency Anettevents |
|