|
|
| 22 Август 12, 10:20
/ Автор: United Partners
|
Учени от IBM са близо до използването на спинтрониката в изчислителните технологии |
Като част от програмата си за разрастване на бизнеса на IBM в Африка, компанията обявява откриването на първата си изследователска лаборатория (IBM Research – Africa) на континента |
София - 20 Август, 2012 - Изследователите на IBM (NYSE: IBM) и учени от ETH Zurich, водещ европейски университет, разкриха днес първата по рода си карта на формирането на устойчива спирала на въртене в полупроводници. Целта е да се използва въртенето на електронните около собствената им ос (спин) за съхранение, пренос и обработка на информация.
До този момент не беше ясно дали спинът на електроните има способност да запази кодирана информация, достатъчно дълго преди завъртане. Учени от IBM Research и лаборатория Solid State Physics, в ETH Zurich, показаха, че синхронизирането на електроните удължава продължителността на въртене на електрона с 30 пъти до 1,1 наносекунди, което е достатъчно за един цикъл на процесор от 1 GHz.
Учените от IBM са отразили синхронността на спина на електроните с помощта на микроскоп, който сканира отделни части в различна времева поредица (time-resolved scanning microscope technique). Причината за синхронно движение на спина е прецизно проектирано взаимодействие със спин орбитата, физически механизъм, който съчетава спина с движението на електрона.
Това ново разбиране на спинтрониката предоставя на учените безпрецедентен контрол над магнитните движения вътре в устройствата, но и отваря нови възможности за създаване на по-енергийно ефективна електроника. Синхронизацията на спина на електрона даде възможност да се наблюдава самото въртене за повече от 10 микрометра или една стотна от милиметъра. С това се увеличи и възможността за използване на спина за обработка на логически операции – бързо и енергийно ефективно.
Като част от програмата си за разрастване на бизнеса на IBM в Африка, компанията днес обяви, че открива първата си изследователска лаборатория (IBM Research – Africa) на континента в сътрудничество с Министерството на Информационните и Комуникационни Технологии. Лабораторията IBM Research е локализирана в Найроби, Кения и ще се занимава с изследвания, фокусирани върху основни и практични проблеми в Африка, допринасяйки за изграждането на научна и технологична база на континента.
Някои от ключовите дейности, с които ще бъде ангажирана лабораторията IBM Research в Африка:
• Публичен сектор от следващо поколение: Чрез правилно управление на информационните технологии (решения за съхранение на големи обеми от данни, анализи и облачни технологии), ще се увеличат възможностите на електронното правителство. Ще се намалят разходите за обществените услуги, ще се подобри достъпа на граждани до различни обществени услуги и др.
• Интелигентни градове – с приоритетен фокус върху достъпа до водни ресурси и транспорта: IBM, в партньорство с правителството, индустрията и науката, планира да развие Интелигентен Операционен Център за Африканските градове, който ще предостави информация и интелигентни модели за управление на градските услуги. Първата и най-критична стъпка ще бъде към изграждане на интелигентни водоснабдителни системи и регионално управление на трафика.
• Развитие на човешките ресурси: Докато извършва основната си научна дейност, лабораторията IBM Research – Africa ще допринесе за повишаване на нивото на информационните и комуникационни технологии в Кения, като работи заедно с избрани университети, правителствени агенции и компании. Създаването на среда за създаване на иновации в региона и ангажирането на местни предприемачи. Ще спомогне за ускоряване на икономическото развитие.
Новата лаборатория IBM Research – Africa ще положи началото на международната инициатива „Resident Scientist Program” в Кения и други Африкански държави. Програмата има за цел привличане на топ таланти в областта на научноизследователската и развойна дейност, които да работят заедно с изследователи на IBM в лабораторията. Лабораторията на IBM – Африка ще стане част от вече съществуващата изследователска мрежа с лаборатории в Австралия, Бразилия, Китай, Индия, Ирландия, Исландия, Япония, Швейцария и Щатите.
За повече информация:
Борислав Грозданов
Е: borislav.grozdanov@united-partners.com
Т:+359 2 832 33
За Контакти:
Борислав Грозданов
Е: borislav.grozdanov@united-partners.com
Т:+359 2 832 33
Източник: http://prinbulgaria.com/news.php?nid=4039 |
|