|
|
| 28 Септември 12, 15:53
/ Автор: Комуникационна агенция PRoWay
|
Български предприемачи се запознаха с успешни практики на словенския бизнес и получиха съвети за пазарно разрастване |
Успешните бизнес практики от словенския опит бяха представени по време на първата от поредицата работни срещи по проект „Иновативни знания без граници” |
28.09.2012 г., гр. София. Български предприемачи от различни бизнес сектори получиха примери за ефективно и успешно пазарно развитие и разразстване от свои колеги в Словения. Успешните бизнес практики от словенския опит бяха представени по време на първата от поредицата работни срещи по проект „Иновативни знания без граници”, който се изпълнява от Център за предприемачество и управленско развитие – България (CEED България) и Zavod mreža podjetništva – CEED Словения.
Проектът цели да подпомогне растежа на малките и средни предприятия като предложи на техните мениджъри иновативно обучение, надграждащо знанията и уменията им. Работните срещи акцентират върху умението за презентиране на предлаганите продукти и услуги пред клиенти и партньори и умелото управление на работния екип.
По време на първата среща в Словения българските предприемачи, освен че се запознаха с успешните бизнес практики в страната и предлаганите там програми за технологично и продуктово развитие и оптимизация на разходите, успяха да изградят контакти с партньори и потенциални кленти. Участниците в срещата имаха възможността индивидуално да представят своя бизнес и да получат обратна връзка и съвети за развитие от експерти в съответната област. Участниците получиха ценни съвети за това как да подобрят своя бизнес от предприемачите Андраш Тори (Andraž Tori) от Zemanta, Томаз Столфа (Tomaz Stolfa) от Vox.io и Югослав Петкович (Jugoslav Petkovic). Основната получена препоръка беше първо да си отговорят на въпроса „Как искам да променя света?“.
„Работната среща в Словения беше много добра възможност за обмяна на опит и създаване на полезни контакти“, обобщава своето участие Владимир Рашев, управляващ партньор в Балкан Сървисис. „За мен много полезна беше връзката с менторите от предлаганите обучителни програми за предприемачи с опит над 5 години и специализираните програми, които са насочени към усъвършенстването им в определени области – продажби, финансово управление, мениджмънт на проекти, управление на екипи/хора, които са изключително фокусирани и се водят от най-добрите специалисти в съответната област.“
Част от обмена на успешни практики и знания между български и словенски предприемачи беше участието в годишната регионална конференция на CEED мрежата „Бъди гъвкав и пъргав“ (Being Lean and Agile) в Cankarjev dom. Конфренцията представи печаливши бизнес модели във времена на икономическа криза - как компаниите да бъдат в състояние да реагират бързо на нуждите на клиентите, да управляват пъргаво и гъвкаво операциите и риска.
За Александър Китов от Betahous Sofia пътуването до Словения и участието в работната среща и бизнес конференцията позволяват обмен на опит и идеи не само с успешните словенски предприемачи, а и с българския екип. От ключово значение за него е, че е успял да направи сравнение на нивото на развитие на българското спрямо словенското предприемаческо общество и да се запознае с „много будни и предприемчиви хора с богат опит и интересни профили“.
Проектът „Иновативни знания без граници” продължава с втора работна среща в Словения на 5 ноември 2012 г., чиято основна тема е „Минималният продукт, който носи стойност“ (Minimum Viable Product – MVP). Срещата ще се осъществи със словенски ментори и група предприемачи от програмата CEED-Go-To-Market. Българските предприемачи ще могат да участват и в B2B срещи със словенски фирми и да посетят Технологичния парк в Любляна.
За проект „Иновативни знания без граници”
Проект се изпълнява от CEED България и Zavod mreža podjetništva – CEED Словения по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG051PO001-7.0.01 „БЕЗ ГРАНИЦИ – КОМПОНЕНТ 1”. Проектът ще се реализира в рамките на 12 месеца, а основната му цел е да повиши капацитета и да насърчи предприемаческия потенциал на малкия и среден бизнес в България. В рамките на проекта ще се проведат още две срещи в Словения и три в България, по време на които българските предприемачи ще се срещнат с представители на словенския бизнес, с експерти от различни сфери и ментори, които ще споделят с тях успешния си опит.
За допълнителна информация:
Диана Чобанова
PR Assistant
PRoWay Communications Agency
Mob: + 359 (879) 931 336
E-mail: d.chobanova@proway.bg
„Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския социален фонд. Фондация „Център за предприемачество и управленско развитие – България” носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или Министерство на труда и социалната политика.”
Източник:
Комуникационна агенция PRoWay |
|